Trek okolo Manaslu 2020

od 45 000
dopravaLetecká
strava plná penze

Filtr

Termín:

jaro: 4.4. - 25.4.2020, trek, č.20107
podzim: 10.10. - 31.10.2020, trek č.20127

Poloha:

Trek okolo osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163 m) vede turisticky méně navštěvovanou a donedávna zakázanou pohraniční oblastí s Tibetem.

Program:

1. Odlet z Prahy.
2. Přílet do Kathmandu, společný transfer do hotelu.
3. Pobyt v Kathmandu, individuální program, prohlídka památek města – Svajambhunáth (turisty pojmenován jako „Opičí chrám“), tento chrámový komplex se nachází na pahorku západně od centra, prastará Stupa je věhlasným symbolem nepálského buddhismu, při dobré viditelnosti je odtud výhled na celé údolí Kathmandu; východně od centra se nachází Pašupatináth (nejposvátnější z hinduistických chrámových komplexů v Nepálu halící se do dýmu pohřebních hranic), nedaleko se nachází velká stúpa Boudha (patří k největším na světě a je nejvýznamnějším monumentem tibetského buddhismu mimo území Tibetu), za návštěvu také stojí Pátan (centrum kdysi mocného a nezávislého království).
4. Autobusem z Kathmandu do Arughat Bazar (650 m) a dále do Sati Khola (730 m), cca 8h.
5. Trek údolím řeky Buri Gandaki do osady Khola Besi (910 m)
6. Výstup podél řeky Buri Gandaki do Jagat (1350 m), cca 6h.
7. Trek do Nyak (2340 m), cestou je třeba přejít jeden z nejdelších závěsných mostů v Himalájích, cca 6h.
8. Nenáročný sestup do Bihi (2130 m), výhled na Shringi Himal, cca 5h.
9. Trek do Namrung (2550 m), možnost navštívit místní klášter, cca 5h.
10. Trek do tibetské vesnice Lhogaon (3180 m), cestou výhledy na Manaslu North, Naike Peak, cca 5h.
11. Krátký trek do Sama (3520 m) podél Mani zídek a chortenů, cca 4h. Odpoledne možnost vystoupit na okolní vyhlídky.
12. Krátký trek do Samdo (3780 m), krásné výhledy na masiv Manaslu, cca 4h.
13. Aklimatizační výstup na vyhlídku Pana Danda (5177 m), noc v Samdo, cca 4h.
14. Trek do Dharmshala (Larke Phedi, 4450 m), poslední osady před sedlem, cca 4h.
15. Dlouhý a náročný den – výstup do sedla Larky La (5213 m), nejvyššího místa na tomto treku. Výhledy Manaslu, na hřeben Annapuren, Himlung. Po odpočinku následuje prudký sestup do Bimthang (3720 m), cca 9-10h.
16. Sestup rododendronovým lesem do Goa (2515 m), cca 6h.
17. Sestup do Dharapani (1860 m) a dále již po hlavní trase trekového okruhu okolo Annapurny do Tal (1700 m), cca 6h.
18. Pozvolný sestup údolím řeky Marsyangdi Nadi do Jagat (1300 m), cca 2h. Dále jeepem do Besisahar (760 m) a autobusem do Pokhary, noc v hotelu.
19. Ráno výjezd autobusem a krátký výstup k budhistické pagodě míru World Peace Stupa, odkud je nádherný výhled na Pokharu, jezero Phewa Lake i na masiv Annapuren. Návštěva vodopádů Déví a horolezeckého muzea v Pokhaře. Odpoledne odpočinek, individuální prohlídka města. Noc v hotelu v Pokhaře.
20. Autobusem z Pokhary do Kathmandu. Noc v hotelu v Kathmandu.
21. Pobyt v Kathmandu, individuální program, rezervní den. Možnost celodenního výletu do Bhaktapur, nejlépe zachovalého starého města, které je zapsáno do památek světového dědictví UNESCO, a případně do Čangu Nárájan, překrásného a poklidného chrámového městečka.
22. Transfer z hotelu na letiště, odlet z Kathmandu, přílet do Prahy.

Ubytování – v Kathmandu v Thamelu v komfortním hotelu *** ve dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC, jednolůžkové pokoje jsou za příplatek. Po dobu treku na jednodušších lodžích či v tzv. tea housech, ve dvoulůžkových nebo vícelůžkových pokojích, společné WC a umývárny, většinou je také k dispozici sprcha (za příplatek).

Stravování – v Kathmandu v hotelu je v ceně snídaně obvykle formou bufetu. Na treku je v ceně plná penze (snídaně, oběd, večeře), případně polopenze (snídaně, večeře) a hrnek čaje či kávy. Nepálská kuchyně je velmi chutná a lehká, převažuje zelenina, brambor, rýže, méně masa, vždy z čerstvých potravin. Na treku je možné koupit balenou vodu, limonády, pivo či další potraviny.

Cena obsahuje:

- ubytování v hotelu *** v Kathmandu a Pokhaře se snídaní
- uvítací večeře v Kathmandu
- český průvodce
- transfery z letiště do hotelu v Kathmandu a zpět
- ubytování v lodžích po dobu treku
- plná penze (snídaně, oběd, večeře) po dobu treku
- služby místních průvodců a nosičů (max. 10 kg/os.) po dobu trvání treku
- transfery dle programu
- místní taxy, pojištění průvodců a nosičů
- poplatky za vstup do národního parku

Cena neobsahuje:

- letenku do Kathmandu, letištní poplatky
- vstupní vízum do Nepálu (USD 50,-/os., platí se na letišti v Kathmandu)
- obědy a večeře v Kathmandu a Pokhaře
- minerální voda, alkoholické i nealkoholické nápoje
- cestovní pojištění, pojištění storna zájezdu
- spropitné a další služby v průběhu celého pobytu
- jakékoli další náklady vzniklé z důvodu zrušení letu, politických či neočekávaných přírodních vlivů
Minimální počet účastníků 8.

Poznámka:

Cena v Kč za osobu:
45.000 Kč za trek
25.000 Kč za letenku (předběžná cena)

Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu v Kathmandu a Pokhaře (650,- Kč/os./noc).
Pro menší počet účastníků lze trek také zajistit, cena na vyžádání.
Změna programu a data odletu vyhrazena.

Popis destinace

GORKHA
- Himálajské vrcholy: Baudha, Himalchuli, Manaslu, Sringi, Myagdi, Ganesh
- teploty: max 33°C, min 5°C
- velké řeky: Budhi Gandaki, Chepe, Daraudi, Marsyandi

Gorkha evokuje jméno legendárního bojovníka, který je známý po celém světě díky své chrabrosti a udatnosti. Když byl před 240 lety Nepál rozdělen na mnoho malých států, byl to právě Prithvi Narayan Shah, král z Gorkhy, který dobyl a sjednotil všechna panství v jednu zemi. Jeho palác Upallo Durbar (horní palác) stále stojí na horském hřebenu ve výšce 1 000 m n.m. nad starobylým hlavním městem, od kterého Gorkha vojáci odvozují své jméno. K paláci vede od hlavní silnice 1 700 kamenných schodů, cesta nahoru trvá 30-40 minut. Při výstupu vyčnívají od západu k východu vrcholky Dhaulagiri, Annapurna, Manaslu a Ganesh Himal, zatímco na jihu je masiv Mahabharat Hills.
Městečko Gorkha bazaar vzdálené 115 km západně od Kathmandu a 143 km východně od Pokhary je centrálou oblas Gorkha. Z hlavní silnice Kathmandu – Pokhara už je to jen 25 km po menší silničce do Gorkha.
Během svých návštev v údolí Kathmandu přivedl král Prithvi Narayan Shah řemeslníka z kmene Newar a ten je zodpovědný za většinu starobylých budov, které jsou nápadné svým Newari stylem.
Ubytování v Gorkha je velmi jednoduché, většina hotelů a penzionů je sdružená okolo autobusové zastávky. Jelikož Gorkha leží mimo hlavní cestu pro většinu turistů, ceny jsou relativně nízké. Dal-bhaat (rýže a čočková polévka) jsou obyčejně k dispozici, některé hotely ve městě rovněž nabízejí kontinentální stravu.

LAMJUNG
- Himálajské vrcholy: Manaslu, Lamjungchuli, Himalchuli, Buddha, Annapurna II
- teploty: max 34,4°C, min 4,2°C
- velké řeky: Marsyangdi, Madi, Chepe, Khudi, Naundi, Khudi, Paundi, Pisti, Risti

Městečko Besisahar vzdálené 175 km západně od Kathmandu je centrálou oblasti Lamjung. Název Lamjung je odvozen od Lama-dzong (pevnosti) nebo od hradu velkého Lamy. Na severní hranici oblasti dominují vrcholy Annapurny II, Lamjung Himal, Manaslu a Himchuli. Skrze amfiteátr těchto zářivých vrcholků meandruje řeka Marsyangdi, do které se vlévají přítoky Madi, Khudi, Ngadi, Dordi a Chepe. Řeka vytváří divokou krajinu se strmými svahy a hlubokými údolímí lemovanými dlouhými hřebeny.
Vyšší severní část oblasti je obydlena kmenem Gurungů a v nižších jižních polohách a údolích převládají Brahminové a Chhetriové.
Ghalegaun je exotická vesnice s ojedinělou majestátnou scenérií a světoznámými Gurkha vojáky – z kmene Gurungů. Nedaleká vesnice Ghanapokhara je další překrásná vesnice Gurungů, kde si obyvatelé osvojili koncept eco-turistiky. Obě vesnice jsou usazeny v divoké horské krajině a nabízejí dech beroucí pohled na západní Himálaje, včetně vrcholů Machhapuchhare, masív Annapurny, Lamjung Himal, Bouddha Himal, Himalchuli a mnohem více menších vrcholů. Už samotná cesta do vesnic Ghalegaun a Ghanpokhara je nádherný zážitek, kdy stojí za povšimnutí cesta kolem řek Marsyandi, Khudi a Midim kvetoucím rhododendronovým pralesem se cvrlikajícími ptáky a poletujícími motýly. Nedaleká jezera Talyngo a Lami jsou další přidanou hodnotou na této cestě. Rovněž stojí za to návštěva chrámu Utter Kanya, vodopádu Pempro, jeskyně Batase nebo přehrady s vodní elektrárnou Khudi.
Obě vesnice nám umožní poznat typickou kulturu a životní styl etnika Gurungů. Stále jsou živé tradiční zvyky doprovázející narození, smrt, svatbu a jiné další důležité životní události. Prastaré lidové tance jako Jhyaure, Serka, Dohori apod. s tradičními hudebními nástroji a kostýmy jsou prováděny při různých příležitostech.
V obou vesnicích je u místních lidí možné ubytování v soukromí.

Mapa polohy hotelu