Manaslu

Popis destinace

GORKHA
- Himálajské vrcholy: Baudha, Himalchuli, Manaslu, Sringi, Myagdi, Ganesh
- teploty: max 33°C, min 5°C
- velké řeky: Budhi Gandaki, Chepe, Daraudi, Marsyandi

Gorkha evokuje jméno legendárního bojovníka, který je známý po celém světě díky své chrabrosti a udatnosti. Když byl před 240 lety Nepál rozdělen na mnoho malých států, byl to právě Prithvi Narayan Shah, král z Gorkhy, který dobyl a sjednotil všechna panství v jednu zemi. Jeho palác Upallo Durbar (horní palác) stále stojí na horském hřebenu ve výšce 1 000 m n.m. nad starobylým hlavním městem, od kterého Gorkha vojáci odvozují své jméno. K paláci vede od hlavní silnice 1 700 kamenných schodů, cesta nahoru trvá 30-40 minut. Při výstupu vyčnívají od západu k východu vrcholky Dhaulagiri, Annapurna, Manaslu a Ganesh Himal, zatímco na jihu je masiv Mahabharat Hills.
Městečko Gorkha bazaar vzdálené 115 km západně od Kathmandu a 143 km východně od Pokhary je centrálou oblas Gorkha. Z hlavní silnice Kathmandu – Pokhara už je to jen 25 km po menší silničce do Gorkha.
Během svých návštev v údolí Kathmandu přivedl král Prithvi Narayan Shah řemeslníka z kmene Newar a ten je zodpovědný za většinu starobylých budov, které jsou nápadné svým Newari stylem.
Ubytování v Gorkha je velmi jednoduché, většina hotelů a penzionů je sdružená okolo autobusové zastávky. Jelikož Gorkha leží mimo hlavní cestu pro většinu turistů, ceny jsou relativně nízké. Dal-bhaat (rýže a čočková polévka) jsou obyčejně k dispozici, některé hotely ve městě rovněž nabízejí kontinentální stravu.

LAMJUNG
- Himálajské vrcholy: Manaslu, Lamjungchuli, Himalchuli, Buddha, Annapurna II
- teploty: max 34,4°C, min 4,2°C
- velké řeky: Marsyangdi, Madi, Chepe, Khudi, Naundi, Khudi, Paundi, Pisti, Risti

Městečko Besisahar vzdálené 175 km západně od Kathmandu je centrálou oblasti Lamjung. Název Lamjung je odvozen od Lama-dzong (pevnosti) nebo od hradu velkého Lamy. Na severní hranici oblasti dominují vrcholy Annapurny II, Lamjung Himal, Manaslu a Himchuli. Skrze amfiteátr těchto zářivých vrcholků meandruje řeka Marsyangdi, do které se vlévají přítoky Madi, Khudi, Ngadi, Dordi a Chepe. Řeka vytváří divokou krajinu se strmými svahy a hlubokými údolímí lemovanými dlouhými hřebeny.
Vyšší severní část oblasti je obydlena kmenem Gurungů a v nižších jižních polohách a údolích převládají Brahminové a Chhetriové.
Ghalegaun je exotická vesnice s ojedinělou majestátnou scenérií a světoznámými Gurkha vojáky – z kmene Gurungů. Nedaleká vesnice Ghanapokhara je další překrásná vesnice Gurungů, kde si obyvatelé osvojili koncept eco-turistiky. Obě vesnice jsou usazeny v divoké horské krajině a nabízejí dech beroucí pohled na západní Himálaje, včetně vrcholů Machhapuchhare, masív Annapurny, Lamjung Himal, Bouddha Himal, Himalchuli a mnohem více menších vrcholů. Už samotná cesta do vesnic Ghalegaun a Ghanpokhara je nádherný zážitek, kdy stojí za povšimnutí cesta kolem řek Marsyandi, Khudi a Midim kvetoucím rhododendronovým pralesem se cvrlikajícími ptáky a poletujícími motýly. Nedaleká jezera Talyngo a Lami jsou další přidanou hodnotou na této cestě. Rovněž stojí za to návštěva chrámu Utter Kanya, vodopádu Pempro, jeskyně Batase nebo přehrady s vodní elektrárnou Khudi.
Obě vesnice nám umožní poznat typickou kulturu a životní styl etnika Gurungů. Stále jsou živé tradiční zvyky doprovázející narození, smrt, svatbu a jiné další důležité životní události. Prastaré lidové tance jako Jhyaure, Serka, Dohori apod. s tradičními hudebními nástroji a kostýmy jsou prováděny při různých příležitostech.
V obou vesnicích je u místních lidí možné ubytování v soukromí.

Trek okolo Manaslu, na lodžích - Manaslu

Trek okolo Manaslu 2020

Vlastní
plná penze
Další termíny od 45 000