Everest Base Camp Trek - výstup na Island Peak (6.160 m)

od 67 000
dopravaLetecká
strava plná penze

Filtr

Termín:

jaro: 4.4. - 26.4.2020, trek, č.20104
podzim: 10.10. - 1.11.2019, trek č.20124

Poloha:

Klasický trek k základnímu táboru pod Mt. Everest a navíc výstup na trekový vrchol Island Peak (6.160 m). V programu je i výstup na vyhlídkový vrchol Kala Patthar.

Program:

1. Odlet z Prahy.
2. Přílet do Kathmandu, společný transfer do hotelu.
3. Pobyt v Kathmandu, individuální program, prohlídka památek města – Svajambhunáth (turisty pojmenován jako „Opičí chrám“), tento chrámový komplex se nachází na pahorku západně od centra, prastará Stupa je věhlasným symbolem nepálského buddhismu, při dobré viditelnosti je odtud výhled na celé údolí Kathmandu; východně od centra se nachází Pašupatináth (nejposvátnější z hinduistických chrámových komplexů v Nepálu halící se do dýmu pohřebních hranic), nedaleko se nachází velká stúpa Boudha (patří k největším na světě a je nejvýznamnějším monumentem tibetského buddhismu mimo území Tibetu), za návštěvu také stojí Pátan (centrum kdysi mocného a nezávislého království).
4. Brzký ranní let z Kathmandu do Lukly (2840 m), přivítání s místními průvodci a nosiči, jednoduchý trek do Phakding (2610 m) cca 3h.
5. Trek údolím řeky Dudh Koshi, vstup do Národního parku Sagarmatha, první výhled na Mt. Everest, přenocování v Namche Bazaru (3440 m), které je hlavním obchodním centrem v oblasti Khumbu, cca 6h.
6. Aklimatizační výstup na vyhlídkový hřeben nad Namche Bazarem (výhledy na Mt. Everest, Ama Dablam aj.), návštěva budhistického kláštera v Khumjung, ve kterém lze vidět yettiho skalp. Přenocování v Khumjung (3790 m), cca 4h.
7. Trek s výhledy na Mt. Everest a Ama Dablam do osady Mong, následuje krátký sestup a dále postupný výstup do osady Dole (4200 m), cca 6h.
8. Kratší den, pozvolný výstup do Machherma (4470 m), cca 4h. Odpolední aklimatizační výstup na přilehlý hřebínek.
9. Trek podél ledovcové morény a ledovcových jezer do Gokyo (4790 m) Gokyo je malá vesnice na úpatí hory Gokyo Ri přímo u břehu třetího jezera Gokyo. Cca 5h.
10. Výstup na vyhlídkový vrchol Gokyo Ri (5360 m) s výhledy na zasněžené velikány (Cho Oyu, Mt. Everest, Makalu aj.), cca 4h. Odpoledne trek k pátému jezeru Fifth Lake (5000 m), 3h.Noc v Gokyo.
11. Trek přes morénu ledovce Ngozumba do malé osady Dragnag (4700 m), cca 4h.
12. Výstup do sedla Cho La (5530 m), odkud jsou výhledy na Ama Dablam a další vrcholky. Následuje sestup do osady Dzonglha (4830 m), cca 8 hod.
13. Trek bez velkého převýšení do Lobuche (4910 m), cestou výhledy na Pumori, Ama Dablam. Cca 4h.
14. Trek do nejvýše položené osady Gorak Shep (5140 m), dále trek do základního tábora pod Mt. Everest (Everest Base Camp, 5364 m), případně výstup na vyhlídkový vrchol Kala Pattar (5550 m), zpět do Lobuche, 8-10h.
15. Sestup do Dingboche (4410 m) a pozvolný výstup údolím řeky Imja Khola do osady Chhukhung (4730 m), cca 6h.
16. Výstup na vyhlídkový vrchol Chhukhung Ri (5550 m), sestup zpět do Chhukhung, cca 3h, pozvolný výstup do základního tábora pod vrcholem Island Peak (5100 m), cca 3h, noc ve stanu.
17. Brzy ráno začíná výstup na vrchol Island Peak (6160 m), horní část výstupu je po ledovci. Z vrcholu jsou nádherné výhledy na Mera Peak, Makalu, Lhotse, Lhotse Shar aj. Následuje sestup do základního tábora, noc ve stanu, cca 10-12h.
18. Sestup do Pangboche (3930 m), cca 6h.
19. Trek do Tengboche (3850 m), návštěva největšího budhistického kláštera v oblasti Khumbu Tengboche Monastery, sestup po hlavní turistické cestě do Namche Bazar (3440 m). Cca 6-7h.
20. Sestup údolím řeky Dudh Koshi do Lukly (2840 m). Cca 6-7h.
21. Ranní let z Lukly do Kathmandu, transfer do hotelu, odpočinek, volné odpoledne.
22. Pobyt v Kathmandu, individuální program, rezervní den. Možnost celodenního výletu do Bhaktapur, nejlépe zachovalého starého města, které je zapsáno do památek světového dědictví UNESCO, a případně do Čangu Nárájan, překrásného a poklidného chrámového městečka.
23. Transfer z hotelu na letiště, odlet z Kathmandu, přílet do Prahy.

Ubytování – v Kathmandu v Thamelu v komfortním hotelu *** ve dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC, jednolůžkové pokoje jsou za příplatek. Po dobu treku na lodžích, ve dvoulůžkových, výjimečně také vícelůžkových pokojích, společné WC a umývárny, většinou je také k dispozici sprcha (za příplatek). Po dobu výstupu na Island Peak přenocování ve stanech (stany pro 2 os., jídelní stan).

Stravování – v Kathmandu v hotelu je v ceně snídaně obvykle formou bufetu. Na treku je v ceně plná penze (snídaně, oběd, večeře), případně polopenze (snídaně, večeře) a hrnek čaje či kávy. Nepálská kuchyně je velmi chutná a lehká, převažuje zelenina, brambor, rýže, méně masa, vždy z čerstvých potravin. Na treku je v každé lodži možné koupit balenou vodu, limonády, pivo či další potraviny.

Cena obsahuje:

- ubytování v hotelu *** v Kathmandu se snídaní
- uvítací večeře v Kathmandu
- český průvodce
- transfery z letiště do hotelu v Kathmandu a zpět
- ubytování v lodžích po dobu treku
- plná penze (snídaně, oběd, večeře) po dobu treku
- služby šerpů a nosičů (max. 10 kg/os.) po dobu trvání treku
- letenka z Kathmandu do Lukly a zpět
- místní taxy, pojištění šerpů a nosičů
- poplatky za vstup do národního parku
- povolení k výstupu na Island Peak
- ubytování ve stanu po dobu výstupu na Island Peak (2 noci)
- služby šerpů a kuchařů v průběhu výstupu na Island Peak
- plná penze v základním táboře

Cena neobsahuje:

- letenku do Kathmandu, letištní poplatky
- vstupní vízum do Nepálu (USD 50,-/os., platí se na letišti v Kathmandu)
- obědy a večeře v Kathmandu
- vlastní horolezecké vybavení (sedák, karabiny, mačky, cepín, jumar, slaňovací 8, prusíky a smyce)
- minerální voda, alkoholické i nealkoholické nápoje
- cestovní pojištění, pojištění storna zájezdu
- spropitné a další služby v průběhu celého pobytu
- jakékoli další náklady vzniklé z důvodu zrušení letu, politických či neočekávaných přírodních vlivů

Poznámka:

Cena v Kč za osobu:
70.000 Kč za trek (jarní termín)
67.000 Kč za trek (podzimní termín)
20.000 Kč za letenku (předběžná cena)

Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu v Kathmandu a Pokhaře (650,- Kč/os./noc).
Pro menší počet účastníků lze trek také zajistit, cena na vyžádání.
Změna programu a data odletu vyhrazena.

Poloha:

SOLUKHUMBU
- Himálajské vrcholy: Everest, Lhotse, Choyu, Gokyo, Gyachangang, Tuptche, Pumori, Amadablam, Numbur
- teploty: max 11,5°C, min 1,8°C
- velké řeky: Dudhkoshi, Inkukhu, Solu, Beni, Hanga, Chimding, Sisa

Městečko Salleri vzdálené 550 km od Kathmandu je centrálou oblasti Solukhumbu. Je domovem světoznámého kmene Šerpů a východiském na nejvyšší vrchol světa, Mt. Everest (Sagarmatha). Solokhumbu nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás, kulturních zajímavostí a dobrodružství. Je zemí, kde lidé stejně jako jejich kultura a příroda kolem nich jsou nestárnoucí stejně jako mocné Himálaje. Národní park Sagarmatha je na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Jen málo míst na Zemi se může pochlubit tak rozsáhlou biodiverzitou. Kromě nejvyšších vrcholů světa v nejmladším horském systému na Zemi je stejně tak ohromující i kultura všudypřítomných Šerpů. Všechna tato směsice hodnot činí ze Solukhumbu velice unikátní turistickou destinaci.
Region se vyznačuje značnou pestrostí živočišných druhů jako panda červená, leopard sněžný (irbis horský), jelen pižma, himálajský zajíc a více než 118 druhů ptáků včetně bažanta krvavého a bažanta královského.
Klášter Thuptenchholing leží v Beni a je vzdálený asi 5 hodin od letiště v Phaplu. Je známý jako centrum náboženské turistiky a jeho reputace se ještě více zvýšila díky proslavení Venerable Thulsuk Rinpocheho. Pohled z kláštera umocněný vůní borovic evokuje v člověku klid a mír. Region je dále zajímavý rozmanitostí rostlin jako rhododendronů a borovic. Vesnice Namche Bazar situovaná na okraji Khumbu Himal je domovem horského kmene Šerpů. Místo je dobře vybaveno komfortními hotely, restauracemi, bary a internetovými kavárnami. Můžeme zde v okolí navštívit množství jezer a vrcholů. Celý Solukhumbu region je však úplně bez silnic a člověk musí všechny cesty podniknout pěšky. Rychlý přístup je ze startovací a přistávací dráhy Lukla, ze kterého je to do Namche Bazaar dva dny chůze. Jiný přístup může být z vesnice Jiri na jihozápadě skrz údolí Arun Valley.
Nejlepší čas k návštěvě je od listopadu do května, kdy dny jsou teplé a jasné. Ovšem noční teploty mohou dosáhnout i nuly a méně. Cestovatelé by měli přijet s campingovou výbavou a jídlem, aby se byli schopni svobodně pohybovat, ačkoliv jídlo a strava jsou dostupné ve většině vesnic. Průvodci a nosiči pracují pro společnosti registrované v Kathmandu.

Mapa polohy hotelu