Nepál

Poloha:

Nepál se rozkládá od východu k západu na jižních svazích Himálaje s tvarem území téměř obdélníkovým. Země hraničí s Čínou na severu a Indií na jihu, východě a západě. Nepál je se svými 147 000 km2, délkou 885 km a šířkou 193 km poměrně malou zemí.

REGIONY
Zemi můžeme geograficky rozdělit od východu k západu na 3 regiony:
- himálajský region
- horský region
- úrodný nížinný region

Himálajský region
je pokryt horskými hřebeny vyššími než 4 877 m n.m. Spolu s Mt. Everestem (8 848 m n.m.) zahrnuje 8 ze 14 osmitisícovek. Jsou to Kanchenjungha (8 586 m), Lhotse (8 516 m), Makalu (8 463 m), Cho Oyu (8 201 m), Dhaulagiri (8 167 m), Manaslu (8 163 m) a Annapurna (8 091 m). Region zaujímá 19 % rozlohy země.
Díky řídkému osídlení člověkem se zde nachází drsná divoká krajina a nerušený klid.

Horský region
se rozkládá v nadmořské výšce od 610 m n.m. do 4 877 m n.m. a zaujímá 64 % rozlohy země. Spolu s pohořím Mahabharat a Churia má region bezpočet dlouhých úrodných údolí, z nichž údolí s městem Kathmandu je jedním z největších. Tato část regionu bývala od věky věků vždy správním sídlem oblasti.

Úrodný nížinný region
formují nížinné ploché pásy země, které pokrývá nejúrodnější půda země a husté pralesy. Zaujímá 17 % rozlohy země o pásu širokém 26-32 km a maximální nadmořské výšce 305 m n.m.

Popis destinace

Nepál je zemí plnou přírodních protikladů - vznešených vrcholků Himálají a hlubokých údolí, úrodných teras a zelených svahů, divokých řek a klidných jezer, tropického horka a pronikavého chladu, hustých lesů a rozsáhlých luk, oslepujícího slunce a tmavých jeskyní, prudkých dešťů a pichlavého slunce, barvitých veselých festivalů a klidu přísných meditací.
Žádná země na světě nemá tak rozmanité přírodní podmínky na tak malém území o průměrné délce 885 km a šířce 193 km. Jen pár kilometrů severně od bujných zelených úrodných teras a tropických pralesů se nacházejí krásné travnaté kopce a jen o pár dalších kilometrů na sever už najdeme majestátní a vznešené Himaláje pokryté sněhem.
Tyto podmínky zapříčiňují obrovskou biodiverzitu. Najdeme zde nejkrásnější ptáky světa, majestátné tygry, silné slony, masivní nosorožce, smrtící kobry, vzácné jeleny pižma, sněžné leopardy (irbis horský), himálajské pandy a mnoho dalších druhů živočichů osídlujících biotopy s obrovským množstvím rostlinných druhů. Zemi obývají lidé 101 etnických skupin žijící v neuvěřitelné sociální a kulturní harmonii. Nepálci jsou známí především díky své pohostinnosti a nezapomenutelným pozdravem „namaste“.

Nepál je destinací pro lidi jakéhokoliv věku a zájmu. Na své přijde každý, ať už se jedná o historii, architekturu, přírodní vědy, etnografii nebo vysokohorskou turistiku, horolezectví, rafting a vzrušující dobrodružství či klid a mír při meditacích.

Everest Base Camp Trek - Gokyo - Nepál

Everest Base Camp Trek - Gokyo

Vlastní
plná penze
Další termíny od 43 200
Everest Base Camp Trek - přes 3 sedla - Nepál

Everest Base Camp Trek - přes 3 sedla

Vlastní
plná penze
Další termíny od 44 700
Everest Base Camp Trek - výstup na Island Peak (6.160 m) - Nepál

Everest Base Camp Trek - výstup na Island Peak (6.160 m)

Vlastní
plná penze
Další termíny od 64 300
Trek okolo Annapurny - Nepál

Trek okolo Annapurny

Vlastní
plná penze
Další termíny od 36 500
Langtang Gosaikung Helambu Trek - Nepál

Langtang Gosaikung Helambu Trek

Vlastní
plná penze
Další termíny od 35 000
Trek okolo Manaslu, na lodžích - Nepál

Trek okolo Manaslu

Vlastní
plná penze
Další termíny od 39 500
Mustang trek - Nepál

Mustang trek

Vlastní
plná penze
Další termíny od 52 000